Bobry w centrum Lęborka? Już tu są!

Gabinet Stomatologiczno-Protetyczny lek. stomatolog Katarzyna Gączarzewicz

Bobry w centrum Lęborka? Już tu są!

W Lęborku zamieszkały bobry. Swój dom urządziły na Wyspie Młyńskiej. Siedziba była zbyt płytko pod ziemią i została przypadkiem odkryta.

Dwa lata temu po wybudowaniu przepławki dla łososi na Wyspie Młyńskiej w Lęborku, obok sądu i prokuratury, zaczęły pojawiać się tam także bobry. Okazuje się, że przepławka pomaga także bobrom, które skaczą tak dobrze jak łososie. na posesji przy nowym moście, tam gdzie mieści się gabinet stomatologiczny pani Katarzyny Gączarzewicz, bobry pojawiają się już drugi rok.

Dla samego centrum miasta jest to wiadomość zaskakująca, a nawet sensacyjna. Obecność bobrów w lasach w górnym biegu rzeki Łeba czy poniżej Lęborka nie jest niczym nowym. Na posesji zabezpieczono już siatkę nie które drzewka, podjadana leszczyna odrasta, a na iglaki zwykle bobry nie mają ochoty. Od strony drogi mogą być one czasami widoczne wieczorem także dla przechodniów. Ostatnio okazało się bobry zamierzają się osiedlić na wyspie na stałe.

Wybudowały kilku metrowy tunel z podwodnym wejściem i dużą norą pod trawnikiem. Bóbr budowniczy się pomylił i umieścił ją zbyt nisko tuż pod trawą. Całe misterne rusztowanie z kilkunastu kawałków drewna się zwaliło. Bobry robią tak celowo aby ich dom nie był zalewany przez rzekę, w której poziom wody się zmienia. Odkryta nora wygląda na małą kawalerkę, a nie na siedlisko dla całej dużej rodziny.

Bobry w centrum Lęborka? Już tu są!

Przejdź do góry strony