Pytania i odpowiedzi

Gabinet Stomatologiczno-Protetyczny lek. stomatolog Katarzyna Gączarzewicz
 • Kiedy ząb boli jest już za późno

  Kiedy ząb boli jest już za późno

  Utworzono: 20-06-2024

  Bardzo często pacjenci odwlekają wizyty i nie przychodzą na bezpłatne przeglądy. W rezultacie, kiedy przychodzą do gabinetu z bolącym zębem nie można go już uratować poprzez prosty i tani zabieg tj. wypełnienie (plomba). Potrzeba przeprowadzić leczenie kanałowe, które jest 3 razy droższe i bardziej uciążliwe dla pacjenta. W rezultacie ząb daje się uratować ale jest on już martwy, w ciągu kilku lat może zmienić kolor i w konsekwencji podkruszać się i łamać. Ratowanie takiego zęba nawet, jeżeli jest to ząb z tylnego odcinka jest właściwe dla dobrego stanu wszystkich zębów i zachowania prawidłowego zgryzu. W dalszej konsekwencji ząb taki musi być leczony protetycznie tj. wkład i korona, co może być nawet 3 razy droższe niż samo leczenie kanałowe. Tak więc późne przyjście do gabinetu wielokrotnie podnosi koszt rozwiązania problemu.
  Uwaga – przeglądy są bezpłatne.

 • Czas pracy stomatologa

  Czas pracy stomatologa

  Utworzono: 20-06-2024

  W gabinecie może powstawać wrażenie, że stomatolog w krótkim czasie szybko zarabia pieniądze. Zarobek ten jest pomniejszony o znaczne koszty (Zobacz „Oferta / Ceny”) a czas pracy jest powiększony (w moim przypadku o 100 %) o liczne czynności poza gabinetem. Najwięcej czasu pochłaniają dojazdy i konsultacje (poprawki) z technikiem protetykiem. Prowadzenie dokumentacji fiskalnej (raporty dzienne itd.), podatkowej, ZUS, sanitarnej (SANEPID i dot. odpadów medycznych) pochłania mniej czasu niż prowadzenie dokumentacji medycznej każdego pacjenta. Kłopotliwe jest obowiązkowe przechowywanie tej dokumentacji (szafy, segregatory, szuflady) i codzienne odszukiwanie i uzupełnianie. Koszty tego wszystkiego wpływają zasadniczo na ceny (rynkowe), które płaci pacjent. Problematyczne w tym jest to, że pacjenci płacąc podatki mają zagwarantowaną w konstytucji bezpłatną opiekę medyczną. Nie jest to komfortowe dla stomatologa, ale odpłatne świadczenie innym pomocy może dostarczać także satysfakcji. W odróżnieniu od innych lekarzy nie ratuje co prawda życia, ale poprawia wygląd, uzupełnia braki w uzębieniu, usuwa ból, czy rozwiązuje inny problem zdrowotny.

 • Wada zgryzu - powszechna i „niewidoczna”!

  Wada zgryzu - powszechna i „niewidoczna”!

  Utworzono: 20-06-2024

  Zwykle wadę zgryzu można korygować aparatem (wkładką) stałym lub ruchomym. Możliwa jest też korekta protetyczna (zobacz: Galeria / Rezultaty / Korekta protetyczna mini-maxi). Jest to również zasadniczy problem przy pracach protetycznych, a w odróżnieniu od estetyki całkowicie niewidoczny. Z powodu trudnego zgryzu (często występującego) idealnie wyglądająca praca protetyczna może powodować później ból głowy i szkodzić innym zębom. Jest to trudne do przewidzenia, że taki problem później się pojawi, a jego rozwiązanie zależy od doświadczenia stomatologa i protetyka. Wady zgryzu występują powszechnie u pacjentów, którzy po utracie nawet pojedynczych zębów chodzą bez uzupełnienia tych ubytków. Wtedy pozostałe zęby przesuwają się w bok oraz pionowo wywołując dodatkowo ryzyko utraty innych zębów. Powoduje to także inne problemy jak ból głowy. Noszenie choćby tańszej protezy (w zastępstwie mostów) na brakujące niewidoczne tylne zęby jest konieczne dla ratowania pozostałych zdrowych, w tym przednich zębów. Dlatego wada zgryzu nawet niewidoczna to nie tylko problem estetyczny. Warto o tym pamiętać, bo często tylko brak przednich zębów motywuje do ich uzupełnienia.

 • Co to jest piaskowanie ?

  Co to jest piaskowanie ?

  Utworzono: 20-06-2024

  Zabieg piaskowania zębów to jedna z tych usług stomatologicznych, które przebojem wdarły się do codziennej praktyki w gabinetach. Piaskowanie jest zabiegiem polegającym na usuwaniu wszelkich przebarwień, kamienia, osadu przy pomocy strumienia wody wypływającego pod znacznym ciśnieniem z dodatkiem specjalnego proszku. Piaskowanie powinno się wykonywać co pół roku, a w szczególnych przypadkach – osobom palącym, pijących znaczne ilości kawy i herbaty, wina oraz przy leczeniu ortodontycznym znacznie częściej – nawet co 3 miesiące. Ponadto wzrost zainteresowania wybielaniem zębów spowodował jednocześnie wzrost liczby zabiegów piaskowania, które są polecane ze względu na zwiększenie efektywności.

 • Czy mycie zębów albo samo picie może im szkodzić ?

  Czy mycie zębów albo samo picie może im szkodzić ?

  Utworzono: 20-06-2024

  Mycie może być dokładne i skuteczne tj. usunie wszystkie pozostałości po jedzeniu ale jednocześnie kiedy będzie nieprawidłowo wykonane będzie niszczyło dziąsła. Instruktaż w tym zakresie przedstawiam na filmie (Zobacz film /Kontakt…) bo prawidłowe wykonywanie mycia w praktyce wcale nie jest proste. Mycia zębów nie należy wykonywać zaraz po jedzeniu tylko odczekać ½-1 godziny, a w tym czasie używać płynów dołączanych w komplecie do past do zębów. Kwasy powstające po posiłku powodują nadtrawienie szkliwa, a jego dodatkowe obciążenie przez szczoteczkę w trakcie mycia powoduje w konsekwencji erozję, nadwrażliwości i ubytki klinowe. Dotyczy to również samego picia (soków, napojów energetycznych i „sportowych”) czy spożywania owoców. Zaleca się wtedy po konsumpcji płyny do płukania, ewentualnie można żuć gumę bez cukru nie dłużej niż 5 minut, albo spożyć kawałek żółtego sera, co ma na celu zmianę Ph środowiska jamy ustnej z kwaśnego na zasadowe. Szkodliwość dla uzębienia picia napojów energetycznych i „sportowych” potwierdzają badania kliniczne (np. publikowane w General Dentistry – 2012)
  Aby mieć ząb trwały jedz pacjencie serek biały (a najlepiej żółty). Zawarty w nim wapń kumulowany jest w postaci hydroksyapatytu i odkłada się do 25 r. życia, bo później go tylko ubywa w szczególności po 40 roku życia. Nie tylko cukier ale samo mycie i picie może szkodzić zębom.

 • Mam problem z próchnicą….

  Mam problem z próchnicą….

  Utworzono: 20-06-2024

  Jest to zjawisko powszechne, ale zależy od cech indywidualnych zębów pacjenta i samego jego zachowania. Z walki z próchnicą nie należy rezygnować i postawa „muszą ją mieć” jest szkodliwa, zwłaszcza u dzieci i młodzieży. Trudno osiągnąć całkowity sukces (zęby bez wypełnień), ale łatwo można oddalić od siebie koszty i uciążliwości związane z implantami i ruchomymi protezami. Na temat właściwego szczotkowani i czyszczenia zębów zobacz film: Choroby przyzębia – Nieprawidłowe szczotkowanie zębów (przyczyna). Postępowanie profilaktyczne również w związku z próchnicą omówiłam w artykułach: Dbajmy o mleczaki u maluchów, Choroby przyzębia – zobacz „Artykuły”.

 • Przykry zapach z ust – przyczyny i przeciwdziałanie

  Przykry zapach z ust – przyczyny i przeciwdziałanie

  Utworzono: 20-06-2024

  Jest to temat krępujący i pacjenci sami go nie poruszają, a to właśnie stomatolog jest najbardziej właściwy, aby w tej sprawie pomóc. Nazwa kliniczna to halitoza i przykry zapach jest powodowany jest głównie przez lotne związki siarki (VSC) w wydychanym powietrzu. Ujawnia się u ok. ¼ osób z populacji ogólnej i w 9 na 10 przypadków jej źródłem jest jama ustna, w tym przede wszystkim język (a nie jak się sądzi choroby układu pokarmowego). U osób z halitozą powodujących ją komórek bakteryjnych na języku jest nawet 25 razy więcej niż normalnie. Dlatego szczególnie istotne jest czyszczenie języka.
  Czynniki sprzyjające halitozie to:

  1. zapalenie dziąseł, paradontoza, inne miejscowe zakażenia,
  2. zmniejszenie przepływu śliny,
  3. nieleczona próchnica,
  4. resztki pokarmowe w protezach,
  5. oddychanie przez usta, stres, palenie papierosów,
  6. spożywanie alkoholu i stosowanie niektórych leków.

  Przeciwdziałanie – przez stomatologa:

  1. profesjonalne czyszczenie zębów i protez zębowych,
  2. leczenie chorób przyzębia,
  3. wymiana wypełnień (plomb).

  Przeciwdziałanie – przez pacjenta:

  1. czyszczenie przestrzeni międzyzębowych dla usunięcia resztek pokarmowych,
  2. czyszczenie języka w celu mechanicznego usunięcia znajdującego się na nim nalotu,
  3. stosowanie specjalnego płynu do płukania jamy ustnej np Meridol - Halitosis.

  Zobacz ponadto: Artykuły / Choroby przyzębia – przeciwdziałanie.

 • Moje dziecko nie chce przyjść na zabieg!

  Moje dziecko nie chce przyjść na zabieg!

  Utworzono: 20-06-2024
  1. Polecam: Dentysta-dziecko „7 zasad/grzechów”:

   1. Myśl wcześniej i odbyj wizytę zapoznawczą, która jako przegląd zębów jest bezpłatna, a wtedy dziecko oswoi się z gabinetem, fartuchem i otrzyma sympatyczną „niespodziankę”.
   2. Nie można używać do dziecka słów: „nie bój się”, „nie będzie bolało”, – bo taka powtarzana negacja ma odwrotny skutek i wywołuje dodatkowy strach a nawet panikę.
   3. Podobnie nie można używać dla uspokojenia dziecka słów np: „Pani doktor nic nie będzie robiła – tylko zobaczy” kiedy się przychodzi już z bólem i interwencja jest konieczna.
   4. Lepiej dziecku nic nie mówić niż mówić źle, a sam zabieg można ewentualnie określić, tak jak ja to robię w gabinecie, jako: „Pani wyjmie z ząbka tylko robaka i tyle”.
   5. Dziecko samo może wybrać kolor oferowanej plomby, przez co pośrednio wciągnięte zostanie w zaakceptowanie samego zabiegu.
   6. Można dziecku obiecać interesującą go nagrodę, ale tylko po skończonym zabiegu – w tym celu posiadam w gabinecie swoje nagrody-niespodzianki.
   7. Generalna zasada: Należy przychodzić na wizyty kontrolne (bezpłatne przeglądy) albo wtedy, kiedy na ząbku jest tylko plamka próchnicowa, a nie kiedy doskwiera już ból, ropień albo buziak dziecka jest pełen dziur.
    [Zobacz w rubryce Artykuły: „Dbajmy o mleczaki u maluchów – Dziecko w gabinecie (dobierz szczoteczkę)].
  2. Zobacz film nt prawidłowego mycia zębów: „Choroby przyzębia”
 • Co robić po usunięciu zęba?

  Co robić po usunięciu zęba?

  Utworzono: 20-06-2024

  Zalecenia po usunięciu zęba:

  1. Zagryzać tampon przez 30 min, a w przypadku przedłużonego krwawienia zagryzać jałowy tampon (z apteki) kolejne 30 min.
  2. Warto przykładać do policzka zimne okłady, co zmniejszy dolegliwości bólowe i ewentualny obrzęk.
  3. Przez 2 godz. nie wolno jeść i pić, a 24 godz. nie wolno palić papierosów, spożywać alkoholu, pić gorących płynów, płukać jamy ustnej.
  4. Wieczorem delikatnie umyć zęby omijając ranę. Skrzep znajdujący się w zębodole jest najlepszym opatrunkiem zapewniającym prawidłowe gojenie się rany, a szary nalot na skrzepie jest normalnym obrazem gojenia.
  5. Po zejściu znieczulenia w razie konieczności zażywać leki przeciwbólowe (Ibuprom, Nurofen)
  6. Jeśli zostały przepisane leki to należy je zażywać zgodnie z zaleceniami.
  7. Przy przedłużaniu się krwawienia lub wystąpieniu po kilku dniach silnego bólu należy skontaktować się z lekarzem.
 • Co robić po usunięciu kamienia?

  Co robić po usunięciu kamienia?

  Utworzono: 20-06-2024

  Zalecenia po usunięciu kamienia, w przypadku dolegliwości:

  1. Zwiększona wrażliwość zębów i dziąseł jest normalnym zjawiskiem po skallingu (oczyszczeniu) zębów. Należy początkowo używać miękkiej szczoteczki i zaleconych płukanek, ale nie wolno zaniedbywać dokładnego mycia.
  2. Jeżeli są wskazania to należy stosować przez 7-14 dni płukankę Eludril. Używa się jej 2 razy dziennie po umyciu zębów. W przypadku zaobserwowania przebarwień na zębach lub języku należy przerwać stosowanie płukanki. Nigdy nie używać jej dłużej niż 14 dni.
  3. W razie konieczności można zażyć leki przeciwbólowe (np. Ibuprom, Nurofen).
  4. W procesie gojenia się tkanek potrzebna jest odżywcza dieta z ograniczeniem produktów kleistych i szorstkich.
  5. Jeśli nadwrażliwość zębów utrzymuje się można stosować przez 2 tygodnie jedną z past na nadwrażliwość (np. Elgydium Sensitive, Elmex zielona) lub zgłosić się do gabinetu na profesjonalne zabiegi odwrażliwiania.
 • Czy świadczy Pani usługi ortodontyczne? - zainteresowana jestem korektą

  Czy świadczy Pani usługi ortodontyczne? - zainteresowana jestem korektą

  Utworzono: 20-06-2024

  Sama nosiłam aparat ortodontyczny przez 2 lata i obserwując innych, którzy je noszą terapię taką mogę polecać z pewnymi uwagami. Należy pamiętać o wymaganym wieloletnim nawet noszeniu aparatu, konieczności co-miesięcznych wizyt, utrudnieniu prawidłowego mycia zębów i problemach mogących wyniknąć z braku konsekwencji u pacjenta. Dlatego w chwili obecnej w sprawach ortodoncji udzielam bezpłatnych konsultacji i przeglądu zębów oraz, na życzenie pacjenta, kieruję go do innego specjalisty (bezinteresownie). Ze swojej strony polecam i wykonuję, możliwą w niektórych przypadkach występowania krzywych zębów, „specjalną” protetykę korekcyjną we wersji mini (jeden ząb) lub maxi na całe łuki i szczęki. (Zobacz rubrykę: „Galeria-Rezultaty”)

  Zobacz zdjęcia: Galeria / Rezultaty – Korekta protetyczna mini/maxi (wyglądu, zgryzu)

 • Czy może mi Pani wszczepić implant?

  Czy może mi Pani wszczepić implant?

  Utworzono: 20-06-2024

  Najczęściej tylko raz w roku mam pacjenta rzeczywiście zainteresowanego implantem i kieruję go wtedy do innego specjalisty (bezinteresownie). Rzadko zdarzają się pacjenci, dla których implanty są wskazane, bo wynikają z rzeczywistych warunków. Również wtedy nie decydują się oni na takie rozwiązanie wybierając zwykle nowoczesną protetykę. Decyduje o tym cena, bo kiedy na całą szczękę potrzeba aż 4 implanty (plus dodatkowo koszt protetyki) jest to rozwiązanie nadal za drogie w Polsce. Nawet ci, których na to stać obawiać się mogą mocno ingerujących w dziąsła skomplikowanych, uciążliwych chirurgicznych zabiegów i wielomiesięcznego oczekiwania na rezultaty. Dlatego w sprawach implantów w chwili obecnej udzielam bezpłatnych konsultacji, przeglądów zębów, oraz kieruję do innego specjalisty. Przewiduję natomiast wprowadzenie takich zabiegów u siebie, kiedy rzeczywiste zainteresowanie pacjentów będzie większe. Teraz ponadto oferuję w swoim gabinecie system szklanych podparć ZX-27 (Nowość), które często mogą zastąpić implanty. (Szczegóły w rubryce „Oferta”).

  Zobacz zdjęcia: Galeria / Rezultaty – Mosty –System szkalnych podparć ZX-27 „glass”

 • Obawiam się infekcji, zakażeń, podrażnień alergicznych?

  Obawiam się infekcji, zakażeń, podrażnień alergicznych?

  Utworzono: 20-06-2024

  Są one szkodliwe wielokrotnie bardziej dla pracującego z licznymi pacjentami stomatologa, dlatego również we własnym interesie wszelkie procedury zabezpieczające są ściśle przestrzegane. Wykorzystuję m.in. najnowsze atestowane automaty do sterylizacji narzędzi (procedury te są obowiązkowo ewidencjonowane), lampy bakteriobójcze na całe pomieszczenie, szczególne procedury postępowania z odpadami medycznymi. Regularne kontrole inspekcji sanitarnej nie pozwalają o niczym zapomnieć, bo grozi to karami finansowymi. Podczas pierwszej wizyty także pacjent jest pytany o swój stan zdrowia i brane leki, a w przypadku podatności na alergię stosuję odpowiednie materiały protetyczne. Tylko niektóre przeprowadzane w gabinecie zabiegi powodują niewielkie krwawienie, tak więc związane z tym ryzyko jest zminimalizowane, a prawdziwe zagrożenie tego typu występuje w innych sytuacjach życia codziennego.

 • Wypadła mi „plomba”…?

  Wypadła mi „plomba”…?

  Utworzono: 20-06-2024

  Są 3 główne przyczyny wypadania wypełnień. Aczkolwiek samo wypełnienie jest odporne na próchnicę, to otaczająca go tkanka zęba – nie. Próchnica prowadzi do poluzowania się wypełnienia i grozi jego wypadnięciem. Drugą przyczyna mogą być materiały, z których są wykonane same wypełnienia (zwłaszcza starszego typu), które przez lata ulegają minimalnemu kurczeniu się. Jeżeli stany te zostaną wykryte na wizytach kontrolnych, stare wypełnienia się wymienia na nowe – uprzedzając ich wypadnięcie i chroniąc przed innymi problemami. Generalnie wypełnienie mogą dobrze służyć kilkanaście lat, a nawet dożywotnio. Trzecią przyczyną może być np. niedostrzeżone przez stomatologa napłynięcie śliny pacjenta do ubytku w czasie jego wypełniania. W odróżnieniu od poprzednich przypadków wypełnienia takie stomatolog powinien poprawić w ramach reklamacji. (Zobacz: Oferta / Gwarancja)

 • Obawiam się bólu…

  Obawiam się bólu…

  Utworzono: 20-06-2024

  W każdym przypadku oferowane są skuteczne znieczulenia, również dla samego poczucia komfortu pacjenta. Starsi pacjenci doświadczali bolesnych kiedyś zabiegów np. przy plombowaniu. Zapobiegają temu obecnie nie tylko stosowane nowoczesne i skuteczne znieczulenia, ale także nowoczesny sprzęt. Wykorzystywane w moim gabinecie nowoczesne końcówki z wodą (chłodzenie) i ze wewnętrznym światłem umożliwiają skrócenie samego zabiegu do minimum i poprawiają precyzję i efekty pracy . Z dobrze znieczulonym pacjentem lepiej i szybciej mi się pracuje, dlatego znieczulenia oferuję przy każdej możliwej okazji. Komfort psychiczny pacjenta, czyli zadowolenie klienta jest równie ważne jak skuteczne leczenie i terapia. Jeżeli przed wizytą boli to ząb żyje – martwy ząb nie boli – i jest to pewien powód także do zadowolenia, a ewentualny ból chociaż stały jest raczej niewielki (sygnalizacyjny).

Przejdź do góry strony